Medový sirup brusinka

23.02.2024

Jak už jsme v některém z našich článků psali, i naši rodinu a okruh našich známých trápí některé neduhy jako je diabetes mellitus, hypertenze nebo také časté záněty močových cest.  Kdo poslední z jmenovaných zná a zažil, ví, že by provázející potíže nepřál ani nepříteli. Pomineme-li fyzické potíže v průběhu zánětu, tak častá antibiotika, urologické čaje (přiznejme si otevřeně, že nijak neoplývající lahodnou chutí), proplachovat, neprochladnout a během roku užívat nejrůznější přípravky a doplňky stravy nejlépe s manózou představují běžný standard, a to zejména tam, kde obtíže přecházejí do chronických stavů.  

 A protože vzniku Zdravého věku tak trochu pomohl fakt, že jsme včelaři, kteří se často pohybují v přírodě, sledují všemožnou květenu a zajímají se o nejrůznější účinky bylinek, ovoce a vůbec všeho, co vyroste, kvete a nese plody, rádi na sobě tyto účinky zkoušíme.  Tak také vznikl náš sirup z brusinek, který původně vůbec neměl ambici produktu do našeho portfólia výrobků určených k prodejní nabídce. 

"Náš pacient", který se několik let nemohl zbavit stále se vracejících zánětů močových cest a mezi jednotlivými obdobími, kdy musel užívat antibiotika, si přijatelný stav udržoval konzumací přípravků s manózou, začal pravidelně popíjet sirup z brusinek, který jsme za tím účelem vyrobili. Obsahuje šťávu z brusinek, a to včetně ovocné vlákniny, která je rozpuštěná v medu. Pro zvýraznění chuti je zde ještě kyselina citrónová, která dokonale spojí med a ovoce. 

Nápoj si připravoval tak, že brusinkový sirup ředil ve vodě (do láhve s balenou vodou o obsahu 1,5 litru rozpustil přiměřené množství sirupu, tj. 1/6 až 1/10 obsahu balení, které je 280 g) a během dne popíjel. Dnes nemusí užívat žádné další přípravky a antibiotika na akutní zánět močových cest již nepotřeboval více než 3 roky. 

Samozřejmě nemůžeme tvrdit a ani netvrdíme, že brusinkový sirup je všelék na močové cesty a že je jen jeho zásluhou v současnosti zcela uspokojivý stav "našeho pacienta", nicméně zlepšení je výrazné, a tak se jen dělíme o své zkušenosti. Kdo má stejné potíže a chce vyzkoušet, brusinkový sirup je na světě a třeba může pomoci.

Brusinky mají svou typickou specifickou chuť, a tak je na každém, jak mu bude nejlépe vyhovovat sirup užívat. Lze to dělat jako "náš pacient" - rozpustit ve vodě a pak popíjet během dne, čímž lze zároveň udržovat také pitný režim, nebo po lžičce (raději však ráno nebo během dne, protože brusinky jsou močopudné a noční běhání na toaletu není nic, čím bychom si chtěli zpestřit noční program), případně jako součást jiných potravin.

Každopádně (s brusinkami nebo bez nich) všem přejeme hodně zdraví, a ať Vás (pokud možno) nic netrápí, to je to nejdůležitější!

Váš Zdravý věk