en-Džem slazený medem

23/06/2023

Máme med z vlastní farmy Zdravý věk, a proto jsme se rozhodli vařit džemy slazené medem. Kombinace ovoce a medu se ukázala jako pro sebe stvořená, protože med podtrhuje chuť ovoce a ovoce naopak umožní provonět medem celý džem.

Myšlenka sice byla na světě, ale před námi stál poměrně nelehký úkol, abychom vytvořili dokonalou recepturu, aby chutě v džemu byly zcela vyvážené, hotový džem vytvořil požadovanou konzistenci a my se zároveň vyvarovali jakýchkoli pomocných látek, protože jsme ihned zpočátku odmítali jakékoli konzervanty, aromata, barviva a vše co mění chuť, strukturu a zdravou podstatu obou hlavních surovin.

První pokusy byly sice nezdařené, ale my jsme se nechtěli vzdát tak lehce. Nakonec se nám podařilo vytvořit produkt, který obsahuje jen 3 složky: ovoce, med a želírující látku - citrusový pektin. Konzervace je výhradně fyzikální - vakuově vytvořený podtlak pod víčkem. I přesto, že po otevření je nutné džem slazený medem uchovávat v chladničce a dbát, aby se do něj nedostaly jiné potraviny (kontaminanty), nemáme strach, že by se mohl dlouhodobým skladováním zkazit. On totiž v té chladničce dlouho nevydrží!   Když se nesní hned k snídani, je součástí výborné svačinky s bílým jogurtem a celozrnným pečivem. I takové palačinky nebo bramborové vdolečky s medovou jahodou nebo borůvkou (nebo s tím ovocem, co kdo má rád) jako sladký oběd nemají chybu.  

Máme také vyzkoušeno, že džem slazený medem lze s úspěchem používat i jako nejrůznější náplně do různých moučníků a tepelná úprava v troubě jim z hlediska konzistence neuškodí. Působením tepla sice rosolovitá struktura džemu trochu poleví, ale obnoví se želírovací proces a po vychladnutí máme požadovaný vzhled a držící tvar ovocné náplně zpět. Ostatně výborný RADOUŠŮV KOLÁČ, který nabízíme zájemcům přímo na naší včelí farmě, je toho důkazem.

Je všeobecně známo, že med a ovoce jsou zdraví prospěšné potraviny, a tak nemusíme mít obavy je zařazovat do svého jídelníčku pravidelně, zvlášť, pokud se nevyhýbáme pohybovým aktivitám nebo máme fyzicky náročnější zaměstnání. 

Takže pro tuto řadu džemů s medem rozhodně platí, že: "I SLADKÉ MŮŽE BÝT ZDRAVÉ!"